WLS27CW710DSQ
DigiKey Part Number
2170-WLS27CW710DSQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS27CW710DSQ
Description
WORK LIGHT STRIP 710MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 27.95" (710.0mm) 12 ~ 30VDC Tubular, Diffused
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLS27CW710DSQ Models
Category
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC
Features
Cascadable
Series
Housing Material
Aluminum (Al)
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
2000lm
Lens Type
Tubular, Diffused
Length
27.95" (710.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.06" (27.0mm) Dia