WLS15CDW0220DSC2
DigiKey Part Number
2170-WLS15CDW0220DSC2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS15CDW0220DSC2
Description
WLS15 WORK LIGHT STRIP; DIFFUSED
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 8.66" (220.0mm) 12 ~ 24VDC Flat, Diffused
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLS15CDW0220DSC2 Models
Category
Voltage - Supply
12 ~ 24VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Cascadable, Dimmable
Series
Housing Material
Aluminum (Al)
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
175lm
Lens Type
Flat, Diffused
Length
8.66" (220.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.20" x 0.61" (30.6mm x 15.5mm)