SLSCE14-750P8
DigiKey Part Number
2170-SLSCE14-750P8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLSCE14-750P8
Description
SLSCE14-750P8 EZS EMTR 14MMODSX7
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 14mm Finger Transmitter Only
Category
Protective Height
750mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Number of Beams
100
Series
Operating Range
0.1m ~ 6.0m
Packaging
Box
Features
Transmitter Only
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Protection
Finger
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Detection Capability
14mm
Voltage - Supply
24VDC