SLPVAP14-270
DigiKey Part Number
2170-SLPVAP14-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPVAP14-270
Description
LIGHT CURTAIN FINGER 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 14mm Finger
Category
Protective Height
270mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Number of Beams
27
Series
Operating Range
0.1m ~ 4.0m
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Protection
Finger
Voltage - Supply
24VDC
Detection Capability
14mm