QS30ELVCQ5
DigiKey Part Number
2170-QS30ELVCQ5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30ELVCQ5
Description
WORLD-BEAM QS30 SERIES CLEAR OBJ
Detailed Description
Retroreflective, NonPolarized Optical Sensor 78.740" (2m) NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Category
Response Time
500µs
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Series
Light Source
Red (660nm)
Sensing Distance
78.740" (2m)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V