QS30ELVCQ
DigiKey Part Number
2170-QS30ELVCQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30ELVCQ
Description
PHOTO SEN CLEAR 100MM-2M BIPOLAR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Retroreflective, NonPolarized Optical Sensor 3.937" ~ 78.740" (100mm ~ 2m) NPN/PNP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS30ELVCQ Models
Category
Response Time
500µs
Output Configuration
NPN/PNP
Series
Light Source
LED
Sensing Distance
3.937" ~ 78.740" (100mm ~ 2m)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V