QS30ELVC
DigiKey Part Number
2170-QS30ELVC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30ELVC
Description
WORLD-BEAM QS30 SERIES CLEAR OBJ
Detailed Description
Retroreflective, NonPolarized Optical Sensor 78.740" (2m) NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Category
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Light Source
Red (660nm)
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Box
Active
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Retroreflective, NonPolarized
Sensing Distance
78.740" (2m)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V