QS18VN6AF100
DigiKey Part Number
2170-QS18VN6AF100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VN6AF100
Description
PHOTO SEN 20-100MM NPN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) NPN - Dark-ON/Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS18VN6AF100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Configuration
NPN - Dark-ON/Light-ON
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Light Source
Red (660nm)
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67, NEMA 6P
Part Status
Active
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V