KG3-22A00-40 24
DigiKey Part Number
3600-KG3-22A00-4024-ND
Manufacturer
Benedict GmbH
Manufacturer Product Number
KG3-22A00-40 24
Description
CONTACTOR 22A AC3 4P 4N/O 24DC C
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 22 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Coil Voltage
24VDC
Manufacturer
Benedict GmbH
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Series
Contact Rating (Current)
22 A
Packaging
Retail Package
Switching Voltage
600V, 690V
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C