K3-22NA00-40 230
DigiKey Part Number
5015-K3-22NA00-40230-ND
Manufacturer
Benedict GmbH
Manufacturer Product Number
K3-22NA00-40 230
Description
CONTACTOR 22A 4P 4N/O 230AC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 22 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K3-22NA00-40 230 Models
Category
Coil Voltage
230VAC
Manufacturer
Benedict GmbH
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Series
Contact Rating (Current)
22 A
Packaging
Box
Switching Voltage
600V
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C