SDR-240-48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 10
Datasheet
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
SDR-240-48
DigiKey Part Number
1710-SDR-240-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR-240-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
ATOP Technologies
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.47" L x 2.48" W x 4.93" H (113.5mm x 63.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
124V
Approval Agency
CB, CE, cULus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
370V
Base Product Number
Voltage - Output 1
48V