AWH 20G-E222-IDC
AWH 20G-E222-IDC
AWH 20G-E222-IDC
DigiKey Part Number
AE11144-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWH 20G-E222-IDC
Description
CONN HEADER 20POS IDC GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Header Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Tube
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Header
Wire Type
Ribbon Cable
Contact Type
Male Pin
Features
Feed Through
Number of Positions
20
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)