AWG28-50/F-1/300
DigiKey Part Number
AE50B-300-ND
123-AWG28-50/F-1/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-50/F-1/300
Description
CBL RIBN 50COND 0.039 MULTI 300'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - Flat Ribbon Cable Multiple 50 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable
Category
Shielding
Unshielded
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Box
Digi-Spool®, Continuous Spool
Ribbon Width
1.969" (50.01mm)
Part Status
Active
Voltage
300 V
Number of Conductors
50
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Length
300.0' (91.44m)
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG