AWG28-37/G/300 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 328
Datasheet
Flat Ribbon Cable Gray 37 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 5.0' (1.52m)
AWG28-37/G/300
DigiKey Part Number
AE37G-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-37/G/300
Description
CBL RIBN 37COND 0.05 GRAY 5'
Customer Reference
Detailed Description
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.850" (46.99mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
37
Ratings
UL Style 2651
Pitch
Conductor Material
Copper, Tinned
Length
5.0' (1.52m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG