AWG28-34/G/300
DigiKey Part Number
AE34G-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-34/G/300
Description
CBL RIBN 34COND 0.05 GRAY 100'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 34 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 100.0' (30.48m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.700" (43.18mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
34
Ratings
UL Style 2651
Pitch
Conductor Material
Copper, Tinned
Length
100.0' (30.48m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG