AWG28-26/G/300
DigiKey Part Number
123-AWG28-26/G/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-26/G/300
Description
CBL RIBN 26COND 0.05 GRY FEET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 26 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.300" (33.02mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
26
Ratings
UL Style 2651
Pitch
Conductor Material
Copper, Tinned
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG