AWG28-24/F-1/300
DigiKey Part Number
AE24B-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-24/F-1/300
Description
CBL RIBN 24COND 0.039 MULTI 10'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Multiple 24 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Jacket Color
Series
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Box
Ribbon Width
0.945" (24.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
300 V
Number of Conductors
24
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2651
Length
10.0' (3.05m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG