ACOV-SUB-15NB22
DigiKey Part Number
AE11482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-15NB22
Description
CONN BACKSHELL 15POS 45DEG BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Two Piece Backshell Connector Black 45° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-15NB22 Models
Category
Cable Exit
45°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
15
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
A
Color
Black
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos