A-TB508-VK22 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for A-TB508-VK22 is not available
A-TB508-VK22
DigiKey Part Number
A-TB508-VK22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-VK22
Description
TERM BLOCK HDR 22POS 5.08MM
Detailed Description
22 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 45° Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-VK22 Models
Category
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
22
Positions Per Level
22
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Insulation Height
0.571" (14.50mm)