A-TB500-VJ06V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Anytek
Image for A-TB500-VJ06V is not available
A-TB500-VJ06V
DigiKey Part Number
A-TB500-VJ06V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-VJ06V
Description
TERM BLK 6POS TOP ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
6 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-VJ06V Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
6
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V