A-TB500-OQ18CV is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
Phoenix Contact
In Stock: 50
Phoenix Contact
In Stock: 52
On Shore Technology Inc.
In Stock: 50
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol PCD Shenzhen
Image for A-TB500-OQ18CV is not available
A-TB500-OQ18CV
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ18CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ18CV
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 5MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ18CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
18
Positions Per Level
18
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)