A-TB381-OQ11CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol Anytek
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB381-OQ11CV is not available
A-TB381-OQ11CV
DigiKey Part Number
A-TB381-OQ11CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB381-OQ11CV
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB381-OQ11CV Models
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
11
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
11
Contact Material
Copper
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.362" (9.20mm)