A-TB381-OQ04CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 4,180
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Phoenix Contact
In Stock: 243
Amphenol Anytek
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB381-OQ04CV is not available
A-TB381-OQ04CV
DigiKey Part Number
A-TB381-OQ04CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB381-OQ04CV
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB381-OQ04CV Models
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Contact Material
Copper
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.362" (9.20mm)