A-TB350-OQ12CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
Phoenix Contact
In Stock: 61
Phoenix Contact
In Stock: 674
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol Anytek
In Stock: 59
Image for A-TB350-OQ12CV is not available
A-TB350-OQ12CV
DigiKey Part Number
A-TB350-OQ12CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB350-OQ12CV
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB350-OQ12CV Models
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
12
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.362" (9.20mm)