A-DFF 15LPIII/Z-UNC
A-DFF 15LPIII/Z-UNC
A-DFF 15 LPIII/Z-UNC
DigiKey Part Number
123-A-DFF15LPIII/Z-UNC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-DFF 15 LPIII/Z-UNC
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS IDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-DFF 15 LPIII/Z-UNC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Feed Through, Strain Relief
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Wire Gauge
26-28 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C