LGA80D-EVAL-KIT
DigiKey Part Number
454-1793-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGA80D-EVAL-KIT
Description
EVAL BOARD FOR LGA80D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LGA80D - 3 Non-Isolated Outputs DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
80A, 40A, 40A
Manufacturer
ARTESYN / Advanced Energy
Voltage - Input
7.5V ~ 14V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
457kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
3 Non-Isolated Outputs
Utilized IC / Part
LGA80D
Voltage - Output
1V, 1V, 1V