LCM600W-T-A
DigiKey Part Number
454-1749-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCM600W-T-A
Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
14 A