LCM600Q-T-A
DigiKey Part Number
454-1746-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCM600Q-T-A
Description
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Front End
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
27 A