LCM600Q-A
DigiKey Part Number
454-1744-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCM600Q-A
Description
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
27 A