LCC600-28U-9P
DigiKey Part Number
454-1648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC600-28U-9P
Description
AC/DC CONVERTER 28V 600W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
LCC600-28U-9P Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Size / Dimension
8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
28V
Current - Output 1
21.4 A