LCC250-48U-7P
DigiKey Part Number
454-1534-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC250-48U-7P
Description
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Size / Dimension
7.00" L x 4.00" W x 1.48" H (177.8mm x 101.4mm x 37.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
5.2 A