LCC1200-48U-9P
DigiKey Part Number
454-LCC1200-48U-9P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC1200-48U-9P
Description
AC/DC CONVERTER 44V 1200W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 44V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 374 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Size / Dimension
10.98" L x 4.53" W x 1.57" H (278.8mm x 115.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 374 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, CSA, DEMKO, UKCA, UL
Voltage - Output 1
44V
Current - Output 1
25 A