LCC1200-28U-4P
DigiKey Part Number
454-LCC1200-28U-4P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC1200-28U-4P
Description
AC/DC CONVERTER 28V 1.2KW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 374 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93.5%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Features
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
10.98" L x 4.53" W x 1.57" H (278.8mm x 115.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 374 VDC
Approval Agency
CCC, CE, UKCA
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
42.9 A