ERM15A110
DigiKey Part Number
ERM15A110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERM15A110
Description
DC DC CONVERTER 5V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 15A 66V - 160V Input
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
66V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
15A