DS850DC-3
DigiKey Part Number
DS850DC-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS850DC-3
Description
DC/DC CONVERTER 12V 850W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End DC DC Converter 1 Output 12V 70A -72V Input
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
ARTESYN / Advanced Energy
Current - Output (Max)
70A
Series
Power (Watts)
850W
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
80%
Type
Front End
Operating Temperature
-5°C ~ 50°C
Voltage - Input (Min)
-39V
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input (Max)
-72V
Size / Dimension
11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)