AVO240-48S12B-6L
DigiKey Part Number
AVO240-48S12B-6L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVO240-48S12B-6L
Description
DC DC CONVERTER 12V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 41V - 75V Input
Category
Voltage - Input (Max)
75V
Mfr
Voltage - Output 1
Series
Current - Output (Max)
20A
Packaging
Tray
Power (Watts)
240 W
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Isolated Module
Efficiency
94%
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.28" L x 0.90" W x 0.50" H (57.9mm x 22.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
41V