AEE02BB12-M
DigiKey Part Number
454-1897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEE02BB12-M
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 840mA, 840mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
840mA, 840mA
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)