DA-SOT223-3-P230
DigiKey Part Number
4695-DA-SOT223-3-P230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA-SOT223-3-P230
Description
SOT223-3 TO DIP ADAPTER - P2.30
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP SOT-223-3 3 0.091" (2.30mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Package Accepted
SOT-223-3
Manufacturer
Artekit Labs
Number of Positions
3
Packaging
Bulk
Pitch
0.091" (2.30mm)
Part Status
Active
Material
FR4 Epoxy Glass
Proto Board Type
SMD to DIP
Size / Dimension
0.394" L x 0.500" W (10.00mm x 12.70mm)