Q6R1BXXG12E
DigiKey Part Number
679-1436-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6R1BXXG12E
Description
LED PNL IND GREEN DIFF 3MM SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 100° 12V 20mA Solder Lug
Category
Current
20mA
Manufacturer
APEM Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.10mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
3mm, T-1
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
40mcd
Lamp Color
Green
Viewing Angle
100°
Lens Color
Green
Termination Style
Solder Lug
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP67
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
12V