IKD0403000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
In Stock: 1,632
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 3,784
Datasheet
Image for IKD0403000 is not available
IKD0403000
DigiKey Part Number
679-IKD0403000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKD0403000
Description
DIP SWITCH IKD 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 4 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
APEM Inc.
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPST
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
4
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
25mA
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Voltage Rating
24VDC
Length
0.437" (11.10mm)