Image for ADTSM62RV is not available
ADTSM62RV
DigiKey Part Number
ADTSM62RV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADTSM62RV
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.20mm x 6.20mm
Packaging
Bulk
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
260gf
Circuit
SPST-NO
Features
Tactile Feedback
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
5.00mm