ATH10KR55B3950K
DigiKey Part Number
4022-ATH10KR55B3950K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATH10KR55B3950K
Description
0.55MM GLASS MINIATURE THERMISTO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 10k Bead, Glass
Category
B Value Tolerance
±1%
Manufacturer
Analog Technologies, Inc.
B25/50
3950K
Packaging
Bag
Operating Temperature
-30°C ~ 300°C
Part Status
Active
Length - Lead Wire
1.26" (32.00mm)
Resistance in Ohms @ 25°C
10k
Mounting Type
Through Hole
Resistance Tolerance
±1%