LTM8003HY-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LTM8003HY-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTM8003HY-3.3#PBF
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 3.5A 3.4V - 40V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTM8003HY-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
3.5A
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
48-BBGA Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.35" L x 0.25" W x 0.13" H (9.0mm x 6.3mm x 3.3mm)
Voltage - Input (Min)
3.4V
Supplier Device Package
48-BGA (9x6.25)
Voltage - Input (Max)
40V