LTC4068EDD-4.2#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LTC4068EDD-4.2#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4068EDD-4.2#TRPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 8-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC4068EDD-4.2#TRPBF Models
Category
Charge Current - Max
950mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)