LTC4065LXEDC-4.1#TRMPBF
DigiKey Part Number
LTC4065LXEDC-4.1#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LTC4065LXEDC-4.1#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LTC4065LXEDC-4.1#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4065LXEDC-4.1#TRMPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 6-DFN (2x2)
EDA/CAD Models
LTC4065LXEDC-4.1#TRMPBF Models
Category
Battery Pack Voltage
4.1V
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Number of Cells
1
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Current - Charging
Constant - Programmable
Base Product Number
Charge Current - Max
250mA