LT6656BIS6-2.048#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT6656BIS6-2.048#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT6656BIS6-2.048#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT6656BIS6-2.048#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6656BIS6-2.048#TRMPBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.048V V ±0.1% 5 mA TSOT-23-6
EDA/CAD Models
LT6656BIS6-2.048#TRMPBF Models
Category
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 0.1Hz to 10Hz
30ppmp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
2.548V ~ 18V
Current - Supply
1.5µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.048V
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Current - Output
5 mA
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Tolerance
±0.1%