LT6118IMS8#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT6118IMS8#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT6118IMS8#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT6118IMS8#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6118IMS8#TRPBF
Description
IC CURRENT SENSE 0.2% 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sense Regulator High-Side 1mA 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT6118IMS8#TRPBF Models
Category
Voltage - Input
2.7V ~ 60V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Current - Output
1mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Function
Current Sense
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Sensing Method
High-Side
Supplier Device Package
8-MSOP
Accuracy
±0.2%