LT3650IDD-4.2#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT3650IDD-4.2#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT3650IDD-4.2#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT3650IDD-4.2#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3650IDD-4.2#TRPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12DFN
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 12-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
LT3650IDD-4.2#TRPBF Models
Category
Charge Current - Max
2A
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Max)
32V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)