LT3650EDD-8.2#TRPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT3650EDD-8.2#TRPBF |
Description | IC BATT CHG LI-ION 2CELL 12DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Charger IC Lithium Ion/Polymer 12-DFN (3x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT3650EDD-8.2#TRPBF Models |
Category | Charge Current - Max 2A |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Battery Pack Voltage 8.2V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Max) 32V |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |