LT3650EDD-4.1#PBF
DigiKey Part Number
LT3650EDD-4.1#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3650EDD-4.1#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 12-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3650EDD-4.1#PBF Models
Category
Charge Current - Max
2A
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
4.1V
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Max)
32V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)